14 Wrz

9. Międzynarodowy Salon "Martwa natura w fotografii" - Częstochowa 2021

by Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

 

"W sztuce, w której podobno powiedziano już wszystko, magia przedmiotów i zatopienie się w szczególe, poparte intelektualną wizją autora, wciąż potrafią zachwycać”. Janusz Mielczarek

Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2003 r., to projekt, który przybliżając znany w sztuce motyw martwej natury, jednocześnie stara się dociec, w którą stronę zmierza ten nurt współczesnej fotografii. Organizacja 9. Międzynarodowego Salonu „Marta natura w fotografii” wiązała się z kilkoma zmianami: po rezygnacji pomysłodawcy Salonu Janusza Mielczarka, funkcję komisarza przyjął Sławomir Jodłowski; również Jury odbyło się po raz pierwszy bez udziału prezesa Fotoklubu RP Mieczysława Cybulskiego. Wobec tych nieodwołalnych zmian organizatorzy stawiali sobie pytanie, czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wystawa złożona ze pięćdziesięciu trzech fotografii, wybranych przez Jury Salonu z dwustu jedenastu zgłoszonych prac (wg reguł FIAP na wystawę mogło się zakwalifikować tylko 25% zgłoszeń) oraz dwanaście honorowych nagród (medale i wyróżnienia FIAP, medale Fotoklubu RP, tytuł Best Author) przekonują, że wciąż jest to możliwe - temat martwej natury w fotografii pozostaje autonomiczny i oryginalny. W fotografiach składających się na wystawę odnajdujemy najlepsze umiejętności autorów zdjęć:  patrzenia i spostrzegania, operowania światłem, przemyślaną kompozycją, a także umiejętności tworzenia określonego nastroju, oddziaływania na widza. Rozwiązania formalne nie wyczerpują jakości tej wystawy, jest w niej coś więcej - w fotografiach zawierają się emocje, sensy, ukryte znaczenia. Z pozoru zwykły przedmiot zostaje wydobyty z codzienności stając się czymś niezwykłym, fascynującym, odkrytym na nowo.


Komisarz Salonu: Sławomir Jodłowski
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Koordynator konkursu: Joanna Matyja
Kontakt: (34) 324 55 81; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.