01 Wrz

110 lat ZPAP

by ZPAP

 

W związku z rocznicą 110-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Galerii DAP odbędzie się wystawa poświęcona integracji braci artystycznej z całej Polski. Dzięki artefaktom i tablicom historycznym zgromadzonych pod jednym dachem, reprezentowane są wszystkie okręgi ZPAP oraz nasza związkowa historia.

Ważnym elementem tej historii jest fakt, że ZPAP powstało w 1911 roku a to oznacza, że obejmuje historię polskich artystów w czasach, kiedy Polski nie było na mapie Europy. To jest najważniejszy punkt i przesłanie naszej rocznicowej wystawy: że artyści potrafią się zjednoczyć mimo wszystko i na przekór wszystkiemu.

Kurator wystawy
Urszula Święcicka
Wiceprezes Zarządu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

Związek Polskich Artystów Plastyków jest największym w kraju stowarzyszeniem twórców, założonym w Krakowie, w roku 1911. Zrzesza prawie 5000 artystów sztuk wizualnych.
ZPAP posiada 21 Okręgów w największych miastach Polski. Działalność wystawiennicza prowadzona jest w kilkudziesięciu związkowych galeriach sztuki.
ZPAP jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych plenerów malarskich i rzeźbiarskich.
Od wielu lat zabiegamy o zmiany ustaw regulujących kwestie wykonywania zawodu artysty plastyka (m. in. “Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”, “Prawo budowlane”, “Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych”, “Ustawa
o prawie autorskim i prawach pokrewnych”). W 1996 r. byliśmy organizatorem konferencji UNESCO poświęconej statusowi artysty twórcy i od tej pory zabiegamy o respektowanie tego statusu przez Polskę.
Jako Polski Komitet Narodowy International Association of Art/UNESCO posiadamy swego przedstawiciela w Światowym Komitecie Wykonawczym IAA. ZPAP jest reprezentowany również w Radzie Artystów Europy.
Zgodnie z celami wyznaczonymi przez statut, ZPAP wspiera rozwój i upowszechnianie twórczości plastycznej, zajmuje się tez ochrona swobody twórczości plastycznej.

110 lat ZPAP
02 – 29.09.2021
Galeria DAP2, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
03-31.10.2021
Galeria ART, ul. Krakowskie Przedmieście 83, Warszawa