23 Cze

"Kod Ceramiki" w Dizajn BWA we Wrocławiu

by BWA Dizajn

 

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na wystawę opowiadającą o nowym kontekście zastosowania ceramiki w dizajnie, zrównoważonym przemyśle, nauce i technologii oraz kodowaniu jako praktyce projektowej. Ceramika towarzyszy człowiekowi od co najmniej 30 000 lat.

Zmienia swoje właściwości i szybko przystosowuje się do pożądanego w danym momencie kształtu i warunków. Jest tworzywem nabierającym mocy w procesach termicznych, a ognisty żywioł jest jej sprzymierzeńcem. W oparciu o nowatorskie idee wytwórcze oraz coraz wyżej stawiane jej wymagania, jest uszlachetniana w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach. Wystawa Kod Ceramiki powstała w celu pokazania niewykorzystanego jeszcze potencjału tworzywa ceramicznego. Znane wszystkim, używane na co dzień obiekty stanowią jedynie wąską reprezentację wyrobów ukazujących się w coraz nowocześniejszych i zaskakujących formach. Ceramika zawłaszcza coraz większe obszary przemysłów, niespodziewanie ujawniając swoje nowe właściwości. Kiedyś zakodowana w wymiarze kulturowym i społecznym, dzisiaj otwiera szeroki zakres kodów technologicznych. Tytuł wystawy Kod Ceramiki jest hasłem wiążącym cztery obszary tematyczne: kod kulturowy, kod materii, kod jako narzędzie komunikacji oraz g-code –zapis stosowany w technologiach cyfrowych. O tych zaskakujących kontekstach użycia medium ceramicznego opowie nie tylko prezentacja wyrobów przemysłowych, ale również unikatowych dzieł projektantów i artystów. Wystawa ma szansę pokazać nowe perspektywy współpracy sektora kreatywnego z sektorem przemysłowym, w poszukiwaniu rozwiązań dla wielu problemów współczesnego człowieka. Poszukując bezpiecznych i skutecznych metod ochrony zdrowia i środowiska, należy docenić zrównoważony rozwój, równość́i dostatek w społeczeństwie, przy jednoczesnym zaangażowaniu w ochronę̨naturalnych ekosystemów i zasobów Ziemi. Rola projektanta będzie w tym procesie znacząca, a implementacja zaawansowanych technik jest nieunikniona.

 

Kod Ceramiki 5.05-27.06.2021

Dizajn BWA Wrocławiu ul. Świdnicka 2-4

 

Artyści_tki i projektantki_ci: Jonathan Keep, Studio Joachim_Morineau, Simona Janišova, UNFOLD STUDIO, Magdalena Maros, Renata Bonter-Jędrzejewska.

 

Kuratorka: Renata Bonter-Jędrzejewska

 

Organizatorzy: BWA Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Fundacja Fuzjon, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz środków Gminy Wrocław.

 

***

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę i dizajn w ich nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych, politycznych i duchowych. Nasze galerie to BWA Wrocław Główny, Dizajn, Studio oraz SIC!. Wydajemy także magazyn BIURO – o sztuce, kulturze i nowych przemyśleniach.

www.bwa.wroc.pl

www.facebook.com/bwa.wroclaw

www.instagram.com/bwawroclaw

www.issuu.com/bwa_wroclaw

 

Kontakt dla prasy

Klementyna Sęga

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

+48 692 479 406

 

Żaneta Wańczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

+48 787 078 716

 

Dokumentacja wystawy: Fot. Alicja Kielan