06 Maj

12 maja rusza Biennale Sztuki Mediów WRO – największy przegląd sztuki współczesnej w Polsce

by WRO

 

Już w środę, 12 maja, wystawą „Start Reverso” rozpocznie się 19. edycja Biennale Sztuki Mediów WRO – największego przeglądu sztuki współczesnej w Polsce. Przed nami m.in. instalacje, wydarzenia performatywne, wykłady i spotkania. Tegoroczny program Biennale to 84 prace artystów z całego świata, najnowsze technologie i zagadnienia trapiące ludzkość, a także zróżnicowane formy doświadczania sztuki. Biennale WRO potrwa do grudnia, na żywo i w sieci. Wstęp wolny. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Od 1989 roku Biennale WRO prezentuje najciekawsze kierunki rozwoju w kulturze nowych mediów. Hasłem przewodnim 19. odsłony wydarzenia jest Reverso rozumiane jako odwrócenie, zmiana. To wejście do galerii i pracowni artystycznych oraz wyjście w miejską przestrzeń i plener, a także uruchomienie różnorodnych ścieżek i form kontaktu pomiędzy widzami i uczestnikami – zarówno cyfrowych, jak i realnych.

Obrazy z post-świata na dzień otwarcia

Inauguracja Biennale WRO (12 maja) to instalacje artystów z różnych krajów odnoszące się do wyzwań komunikacji, poczucia wspólnoty w dobie sztucznej inteligencji. W Galerii Entropia (godz. 17:30) zobaczymy pracę The Internet of Dead Things Institute, którego działalność jest poświęcona ponownemu wykorzystywaniu przestarzałych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. W IP Studio (18:30) posłuchamy dźwięków topniejącego lodowca – praca pt. „Rhone” jest rezultatem 3-miesięcznej ekspedycji na lodowiec Rodanu, miejsca narodzin jednej z największych rzek Europy. Tego samego dnia Centrum Sztuki WRO (20:00) pokaże oniryczną wizję rozpadającego się post-świata w „All Or Nothing At All” oraz artystyczną refleksję na temat osławionego Zegara zagłady w „Atomic Time Torture”.

Performanse, wykłady, spotkania

Kolejne dni to wydarzenia w Barbarze, gdzie odbędzie się prezentacja projektu „Synthesis” – wykładu performatywnego o zdalnej współpracy artystycznej oraz spotkanie z holenderskimi artystami, autorami instalacji „All Or Nothing At All”, którą do końca maja będzie można oglądać w Centrum Sztuki WRO. Do Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego warto wybrać się na pokazy wideo oraz performans medialny (13.05) rezydującego we Wrocławiu Portugalczyka Gila Delindro, autora instalacji „Rhone”, jednego z najciekawszych przedstawicieli nowego pokolenia artystów działających na styku dźwięku i sztuki mediów. W przestrzeni Instytutu Grotowskiego posłuchamy również wykładu performatywnego Izy Szostak pt. „Future Presence” (15.05). Natomiast wspólnie ze Strefą Kultury i Instytutem Kulturoznawstwa Biennale zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Akademia Miejskapt. „Obrazki z końca świata”, które odbędzie się 27 maja w Barbarze i transmitowane będzie na Facebooku.

„Start Reverso” potrwa do końca maja. Kolejna wystawa Biennale rusza 18 czerwca.

Biennale na żywo i w sieci aż do grudnia

Biennale WRO 2021 to cztery wystawy programowe określone tagami #sztucznainteligencja i #wspólnota (maj i czerwiec), #klimat i #miasto (lipiec i sierpień), #terenysztuki i #skala (wrzesień i październik) oraz #artyściartystki i #śladcyfrowy (listopad i grudzień). To także 7. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów i Reverso Redux – długofalowy projekt obejmujący symultaniczne, odbywające się w dwóch miastach, działania performatywne i koncerty – zawsze we Wrocławiu oraz m. in. w Paryżu, Londynie czy japońskiej Fukuoce. W programie Biennale znajdziemy również dedykowanym najmłodszym cykl Junior WRO oraz program wolontaryjny Przewody Sztuki.

Wydarzenia Biennale WRO odbywać się będą na żywo i w sieci, od maja do grudnia 2021 roku, zarówno we Wrocławiu (w Centrum Sztuki WRO i innych przestrzeniach artystycznych), jak i w miastach partnerskich takich jak Londyn, Paryż, Fukuoka i Helsinki.

Udział w Biennale jest bezpłatny. Widzowie powinni liczyć się z ograniczeniami spowodowanymi limitami ilości widzów mogących przebywać w galeriach w jednym momencie. Z tego samego względu na performansy i pokazy obowiązują zapisy mailowe – szczegóły na oficjalnej stronie wydarzenia https://wro2021.wrocenter.pl . Zwiastun 19. Biennale WRO: https://youtu.be/uxd12ZSsacw

Program

START REVERSO (12-30.05)
#sztucznainteligencja  #wspólnota

Galeria Entropia / 12-28.05 / otwarcie: 17:30

The Internet of Dead Things Institut
MinitelSE
instalacja

IP Studio / 12-28.05 / otwarcie: 18:30
Gil Delindro (PT)
Rhone
instalacja

Centrum Sztuki WRO / 12-30.05 / otwarcie: 20:00
Persijn Broersen (NL), Margit Lukács (NL)
All Or Nothing At All
instalacja

Ivan Petkov (BG)
Atomic Time Torture
instalacja

Barbara / 13.05, 13:00
Kaisu Koivisto (FI), Anna Nykyri (FI), Paweł Janicki (WRO)
The Before, the Now and the Potential Future: Synthesis.
prezentacja

Barbara / 13.05, 14:30
Persijn Broersen (NL), Margit Lukács (NL)
spotkanie z artystami

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium / 13.05, 18:30
REPLAY
pokaz wideo

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium / 13.05, 21:30
Gil Delindro (PT)
Voidness Of Touch
performans REVERSO REDUX

HEVRE, Kraków / 13.05, 21:30
Aleksander Janicki (PL)
Dzeus II
performans REVERSO REDUX

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium/ 14.05, 18:30
REBOOT
pokaz wideo

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium / 15.05, 21:30
Iza Szostak (PL)
Future Presence
wykład performatywny

Barbara / 27.05, 18:00
Obrazki z końca świata / Akademia Miejska
prezentacja prac wideo z komentarzem: Laura Grudniewska

Więcej informacji: https://wro2021.wrocenter.pl