08 Paź

Jubileuszowe X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020

by redakcja

 

Co trzy lata w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbywa się konkurs Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. Od I edycji w 1993 r. minęło prawie 30 lat . Konkurs wciąż trwai przyciąga wielu znakomitych artystów rysowników z całej Polski.Twórców uznanych o dużym dorobku, jak i młodych dopiero wkraczających na artystyczne salony. Od początku założeniem Triennale było popularyzowanie rysunku jako autonomicznej, niezależnej dziedziny sztuki, a także prezentowanie dokonań twórczych w tej dyscyplinie. Dzięki Triennale zbiory lubaczowskiego muzeum powiększają się co trzy lata o dzieła nagrodzone i wyróżnione, a cała kolekcja rysunku współczesnego liczy obecnie około tysiąca prac.

 

Początki kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie sięgają lat 60. XX w., kiedy do zbiorów trafiły prace podarowane przez pochodzącego z Lubaczowa artystę malarza Mariana Kopfa. Zasadniczy trzon kolekcji ukształtował się jednak w latach 80. XX w., kiedy Muzeum wzbogaciło się o prace liczących się w kraju rysowników, począwszy od nestora tej dyscypliny Tadeusza Kulisiewicza, po pace artystów zaliczanych dziś do klasyków w tej dziedzinie jak Jonasz Stern, Alfred Lenica, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Brzozowski, Erna Rosenstein, Maria Jarema, Adam Hoffmann, Teresa Pągowska, Jacek Waltoś, Henryk Waniek czy Zdzisław Beksiński. Na początku lat 90. na zakup kolejnych rysunków zabrakło środków. Ożywienie działalności w tej dziedzinie nastąpiło dopiero w 1993 r., kiedy Muzeum stało się organizatorem Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. Ambitny cel, aby upowszechniać sztukę współczesną w mieście, które jest pozbawione takich tradycji, spotkał się jednak z żywym zainteresowanie środowisk twórczych z całej Polski. Sukces Triennale przerósł najśmielsze oczekiwania muzealników. Z edycji na edycję rosła liczba uczestników. W dziesięciu przeglądach Triennale wzięło udział ponad dwa tysiące artystów i nadesłano blisko sześć tysięcy prac.

Inicjatywa lubaczowskiego Muzeum zaprzecza obiegowym poglądom, że kolekcje sztuki współczesnej mogą rozwijać się tylko w dużych ośrodkach. Triennale jest wydarzeniem o randze ogólnopolskiej, a konkurs rozwija się imponująco.

Jubileuszowa X edycja konkursu Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020, choć zorganizowana w trudnym czasie zaowocowała dużym zainteresowaniem ze strony artystów, znaczną liczbą i wysokim poziomem artystycznym nadesłanych prac. Podobnie jak we wcześniejszych przeglądach jury konkursu stanęło przed trudnym wyborem laureatów wśród 360 prac 137 artystów z całej Polski. 

Grand Prix Triennale otrzymał Dobiesław Gała z Krakowa za prace: „STREFA NAZNACZONA I” i „STREFA NAZNACZONA III”. Jury doceniło w nagrodzonych rysunkach minimalizm środków wyrazu i siłę przekazu. I Nagrodę przyznano Piotrowi Żaczkowi z Warszawy za reżim warsztatowy i klarowność przekazu w pracach zatytułowanych „Gloria”. Z kolei Olga Ząbroń z Krakowa, zdobywczyni II Nagrody ujęła jurorów subtelnością zastosowanych środków wyrazu. III Nagroda przypadła Andrzejowi Janowi Batorowi z Łodzi za podniesienie wartości technicznej na poziom czystej ekspresji estetycznej. Jury przyznało też pięć wyróżnień dla Andrzeja Desperaka z Kłobucka, Emilii Pituchy z Warszawy, Jana Ferenca z Jarosławia, Violetty Kulikowskiej - Parkasiewicz z Olsztyna i Roberta Olszowskiego z Cieszyna. 

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020 i wernisaż wystawy, do której jury wybrało łącznie 87 rysunków 62 autorów, odbędą się w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo – Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie 11 października 2020 r. o godz. 11. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prezentująca prace laureatów Triennale z lat 1993–2017. Obie ekspozycje będzie można zwiedzać do końca grudnia 2020 r.

Jubileuszową X edycję Triennale objęli patronatem honorowym: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i ograniczeniem liczby osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych, w wernisażu udział biorą wyłącznie osoby, które otrzymały pisemne zaproszenia. Wszystkich zainteresowanych wystawami zapraszamy do śledzenia transmisji online z ich otwarcia na muzealnym profilu: www.facebook.com/muzeumkresow oraz do zwiedzenia ekspozycji od 11 października od godz. 14.