22 Wrz

TRANSFER - wystawa online Konrada Pustoły

by redakcja

 

Intermedialna i twórcza archiwizacja dorobku artystycznego dostępna od 1 października do 1 listopada 2020 na konradpustola.org

Pierwszy kontakt ze zdjęciami Pustoły pozostawia widza w poczuciu bezradności: z jego fotografii wyziera pustka, z którą nie wiadomo co zrobić. To, czego najczęściej brakuje patrzącemu to wizerunek człowieka - skrawka ciała, znajomego gestu lub grymasu twarzy.

Wizja świata na zdjęciach Pustoły, radykalnie pozbawiona ludzi, jest dziś fantazją wielu. Strefy wolne od LGBT, wykluczeni ze szkoły i kościoła, pozbawieni prawa do udziału w dyskusji i miejsca w instytucjach publicznych. Miasta i kraje widma, z których uciekli mieszkańcy w obawie przed wojną i samymi sobą.  A przecież Pustoła fotografował miejsca i obiekty, które nie istniałyby bez człowieka.

Wystawa TRANSFER Konrada Pustoły pokazuje nieustępliwość i obsesje artysty, ale również możliwość pracy z jego archiwum, jak z krajobrazem do wypełnienia bohaterami. Próbujemy opowiedzieć o artyście nie tylko za pomocą innego niż fotografia medium, ale również wieloma głosami. Performatywna gra z materiałem, fizycznym i symbolicznym, stanowi punkt wyjścia do ponownego przyjrzenia się jego twórczości. Mimo upływu lat fotografie Pustoły ujawniają wciąż nieustające niepokoje. Czy można spojrzeć na świat ze zdjęć z nadzieją, że coś jednak zmieniło się na lepsze?

Kurator: Michał Grzegorzek

Współpraca: Alicja Kielan i Łukasz Rusznica

Udział wzięli: Marta Abramczyk, Anu Czerwiński, Adam Mazur, Joanna Manecka, Małgorzata Salamon, Franek Ślusarczyk, Agnieszka Wiśniewska

Konrad Pustoła (1976-2015) w swoich projektach fotograficznych zajmował się badaniem przestrzennych i wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw m. in. Nowi Dokumentaliści (2005) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria, identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie. W 2010 wydał album Dark rooms nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce Reminiscencje. 

Konrad zmarł w wieku 39 lat, nie przekroczywszy granicy, do której twórców tej dyscypliny określa się mianem „młody fotograf”. Zakres takiej młodości mierzy się nie tyle wiekiem, ile sposobem prezentacji dorobku. Młody fotograf patrzy w przód i oczekuje się od niego odkryć, nie zaś retrospekcji. Tragiczna okoliczność wymusza jednak podsumowanie pracy Konrada.” ~Jakub Szafrański, Krytyka Polityczna

Co planujemy?

Od początku października na stronie internetowej konradpustola.org dostępna będzie interdyscyplinarna wystawa, która nie tylko będzie prezentowała twórczość Konrada Pustoły, ale równocześnie wchodziła w twórczy dialog z jego pracami i archiwum. Dostępne będą teksty, zdjęcia, wideo dostosowane do potrzeb osób głuchych. Zamiast tradycyjnego wernisażu planujemy rozmowę online o sztuce Konrada. Za oprawę wizualną odpowiada studio Full Metal Jacket z Warszawy.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Patronat:

Notes Na 6 Tygodni
Krytyka Polityczna
Radio Kapitał
Polski Związek Głuchych, Oddział Mazowiecki