04 Mar

Wciąż atrakcyjny Paweł Jarodzki

by lila dmochowska

Galeria fundacji im. Sigmara Polke, która działa we wrocławskim Sky Tower, pokazuje aktualnie prace Pawła Jarodzkiego - współzałożyciela legendarnej już grupy „Luksus”, który do perfekcji rozwinął techniki szablonowe nanoszone na wszelakie podłoża.

      Wizytówką tego twórcy są błyskotliwe komentarze i hasła odnoszące się do różnych dziedzin naszej rzeczywistości, okraszone kolorem i ujęte w oszczędne  znaki graficzne.

     Na obecnej wystawie pt. „Obraz umiarkowanego ryzyka”, takich działań zobaczymy jednak niewiele. Kilka charakterystycznych dla Jarodzkiego prac stanowi bowiem tylko tło dla jego rysunków, które złożą się na publikację albumową pt. „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”. Jak napisała kuratorka ekspozycji, Joanna Stembalska „W jego obrazkowej wizji świata ironia przeplata się z optymizmem, brutalność z zabawną prowokacją, a wizualne cytaty z proroczą symboliką”. Rysunki zaangażowane, jakie Paweł Jarodzki zaryzykował nam pokazać, współgrają z ideą niemieckiego malarza i fotografa,  Sigmara Polke- patrona fundacji, która zorganizowała opisywaną wystawę.

     Po pierwszym zderzeniu z tymi kartonami odczuwalny jest jakiś niepokój- czy to na pewno narysował „ten” Paweł Jarodzki? Przegadane rysunki zderzają się bowiem z błyskotliwymi komentarzami, wywołując konsternację u widza obeznanego z dotychczasowym dorobkiem tego artysty. Jarodzki- rysownik nie zniewala, choć jako malarz „ciągle jeszcze jest atrakcyjny”…

Lila Dmochowska

Organizator: Galeria Fundacji im. Sigmara Polke

Sky Tower, poziom 1
ul. Powstańców Śląskich 2-4, Wrocław

Wystawa czynna do 7 kwietnia 2014