21 Lut

Sztuka plakatów o sztuce w BWA Design we Wrocławiu

by marta czyż

„Wystawa – plakat – wystawa” to jedno z wydarzeń realizowanych przez galerię BWA Design w ramach projektu Noworoczne Postanowienia.

Ekspozycja prezentuje najciekawsze plakaty wystaw sztuki współczesnej, jakie zostały zaprojektowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Pokazane na wystawie afisze to wybór subiektywny jej kuratorów -  Magdaleny i Artura Frankowskich ze studia Fontarte. Sami zajmują się projektowaniem graficznym i typografią, współpracując w tym zakresie z instytucjami kultury w całej Polsce. Stąd też doskonałe rozeznanie w temacie – na wystawę w BWA Design trafiło bowiem kilkanaście naprawdę przykuwających uwagę i ciekawych pod względem formalnym plakatów, reklamujących wystawy sztuki współczesnej w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu. Ich autorzy to w większości polscy projektanci, m.in. Grupa Twożywo, Full Metal Jacket, Hakobo, Jacek Ponton Jankowski czy Łukasz Paluch, choć pojawiają się także twórcy zagraniczni – Szwajcar Ludovic Balland (plakaty dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) oraz holenderski kolektyw Gorilla (plakat do ich własnej wystawy w galerii Leto w Warszawie).

Jak twierdzą kuratorzy, kluczem do wyboru prezentowanych na wystawie prac była ich rola w inicjowaniu nowych zjawisk pojawiających się na styku projektowania i sztuk wizualnych. To zadanie wyjątkowo trudne choćby przez wzgląd na temat przedstawienia, czyli zaproszenie szerokiej publiczności do kontaktu ze sztuką współczesną, oraz specyficzny typ zleceniodawcy, jakim w tym przypadku jest najczęściej instytucja kultury, dość nieufnie odnosząca się do nowatorskich rozwiązań formalnych czy estetycznych.

Wybrane na ekspozycję w Designie plakaty to przykłady, w których udało się pogodzić obie te zależności, a jednocześnie stworzyć ciekawą koncepcję i umiejętnie ją zobrazować. Przeważają na niej prace, gdzie główną rolę komunikacyjną pełni litera lub kompozycja liternicza, określająca charakter i podporządkowująca sobie w sposób zdecydowany resztę zaprojektowanej przestrzeni. Mniej jest tradycyjnych, dosłownych odniesień do dzieł prezentowanych na wystawie, jaką plakat reklamuje.

„Wystawa – plakat – wystawa” to jedno z wydarzeń zaplanowanego na luty cyklu warsztatów, spotkań i wykładów, zatytułowanego „Noworoczne Postanowienia”.

Do końca miesiąca w galerii BWA Design przy ul. Świdnickiej będzie można posłuchać ciekawych rozmów o współczesnym dizajnie oraz spotkać się z jego twórcami.

Szczegółowy program imprez znaleźć można na stronie galerii: bwa.wroc.pl.

Marta Czyż