Prezentacje służą promocji wybranych postaw młodych artystów, co traktujemy jako bieżącą ofertę autoprezentacyjną, z której będzie mógł korzystać kwartalnik „Format” (papierowy).

Tomasz Pietrek, ur. 1980 absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu z 2007 r. Twórczo zajmuje się sztukami wizualnymi: grafiką, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem graficznym; jest także autorem aktualnego layoutu „Formatu”. W latach 2007 – 2011 był asystentem prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza, w latach 2011– 2012 był asystentem prof. Jana Jaromira Aleksiuna. W 2013 roku uzyskał stopnień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk pięknych. Brał udział w ponad 90 wystawach ogólnopolskich oraz międzynarodowych m. in. The Museum of Modern Art - Toyama, Japonia; National Taiwan Museum of Fine Arts - Taiwan; Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Kuenstlerforum Bonn, Niemcy; Center of Art. And Culture - Bangkok; Muzeum Plakatu w Wilanowie; Bunkier Sztuki - Kraków; La Galleria Pall Mall - Londyn. Liczne nagrody w kraju i zagranicą. Od 2011 r. jest kuratorem Galerii Plakatu Poster Box.

Głównym  tematem mojej twórczości jest człowiek w całej swojej złożoności, wielopoziomowości i w całym swoim skomplikowaniu. To człowiek, który nakładając maski sam siebie stwarza, pamiętając (i powtarzając za Gombrowiczem), że bycie człowiekiem oznacza aktorstwo. I dlatego tak chętnie w swojej twórczości analizuję wszystkie te ludzkie maski, grymasy i pozy. Ale pod tą maskaradą, tak pieczołowicie konstytuującego się podmiotu skrywa się jakaś prawda o nas, jakaś świętość, którą chronimy przed światem zewnętrznym, bo pozwala nam na zachowanie wewnętrznej integralności. I uchwycenie tego momentu, w którym ta żywa, prawdziwa, szczera natura człowieka przebija się przez warstwy wykreowanych płaszczyzn jest dla mojej twórczości szczególnie ważne.

 

Więcej informacji na stronie: tomaszpietrek.com

View the embedded image gallery online at:
https://format-net.pl/en/presentations/#sigProGalleria31cdd43424