12. maja 2021 mija setna rocznica urodzin Josepha Beuysa, jednego z najważniejszych artystów niemieckich XX wieku. Joseph Beuys znany z powiedzenia Każdy jest artystą, autor poszerzonego pojęcia sztuki, odkrywca socjalnej rzeźby, współtwórca partii zielonych, i Wolnego Miądzynarodowego Uniwersytetu w Kassel (1), rysownik, rzeźbiarz, performer, skandalista zmarł w 1986 roku w wieku sześćdziesięciu pięciu lat. (2). Trzydzieści pięć lat po śmierci artysty pamięć o jego dokonaniach zaczyna pomału zanikać.

 

Wystawa Ryszarda Grzyba „Wielcy niewidzialni” w galerii Arttrakt uruchamia zbyt rzadko zaspokajane poczucie wizualnej przyjemności – oglądania dobrego i atrakcyjnego malarstwa na tle prostych ścian whitecube’owej galerii. Klasyka polskiej sztuki lat 80. w wydaniu dla miłośników i kolekcjonerów nie jest niczym złym. Ba, przypomina nam jak wielką pustynią jest Wrocław, jeżeli chodzi o prywatną gałąź rynku artystycznego, która przecież mogłaby serwować równie dobry program jak instytucje publiczne. A tak jest w tym przypadku.

 

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Micuła, adiunkta w dziale rzeźby w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. W rozmowie udział również wezmą: Agnieszka Topolska, wicedyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Beata Lubicka, prezeska Dolnośląskiego Inkubatora Sztuki oraz dr Piotr J. Fereński z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstęp wolny.

 

15 października 2021r., w piątek Marco Angelini zaprezentuje najnowsze swoje dzieła podczas wernisażu indywidualnej wystawy pt.,,LUDUS"MATEMATICO " w galerii Triphé Roma-Cortona w Rzymie. Opiekę kuratorską nad wystawą objęła Maria Laura Perilli- właścicielka galerii i młoda kolekcjonerka sztuki nowoczesnej.

 

10 lipca 2021 w Galerii Sztuki WONZAPU w Łucku otwarto cykl wystaw twórców związanych z ASP we Wrocławiu. Kuratorami i koordynatorami całości przedsięwzięcia byli dr Mariusz Kosiba, Michał Pietrzak i Olena Matoshniuk.W Dużej Sali galerii zaprezentowana została wystawa Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki „Punkt Widzenia”, na której pokazano prace 36 wykładowców.

 

Czas bez wątpienia stał się dobrem luksusowym. Wiemy to doskonale teraz, trzydzieści lat po transformacji, w trakcie których jako społeczeństwo zdążyliśmy zachłysnąć się materialnością, by następnie uświadomić sobie, że symbole statusu raz są, a raz ich nie ma, za to z pewnością niosą ze sobą wiele ograniczeń. To co możemy nabyć za pieniądze nie sprawia że jesteśmy lepsi. Prawdziwą wartość niesie ze sobą możliwość faktycznego zarządzania własnym czasem. Tego dobra zaś jest zawsze za mało, kurczy się niemiłosiernie, przepada zjadany przez beztreściową logistykę życia. Celebracja momentów, możliwość zatrzymania się, kontemplacji i intelektualnej konsumpcji tego, co mijamy na co dzień - nie każdego na to stać.