14 Mar

Pięciu Muszkieterów w Galerii Miejskiej

by marta czyż

Trudno o bogatszą mieszankę artystycznych temperamentów niż ta, którą obserwować możemy podczas aktualnej wystawy w Galerii Miejskiej. Pięciu tytułowych Muszkieterów – Mariusz Mikołajek, Eugeniusz Minciel, Krzysztof Skarbek, Lech Twardowski i Przemysław Tyszkiewicz – to pięć odmiennych osobowości, od wielu lat obecnych na scenie polskiej sztuki współczesnej.

Łączy ich wrocławska uczelnia oraz miasto, w którym obecnie żyją i pracują. Różni forma ekspresji – indywidualna i bardzo charakterystyczna. Celem wystawy we wrocławskiej Galerii Miejskiej była próba odpowiedzi na pytanie o to, co może wydarzyć się, gdy tak różne od siebie postawy artystyczne i kierunki malarskich poszukiwań spotkają się w jednym czasie i w jednej przestrzeni? Czy i w jaki sposób potrafi oddziaływać na siebie pełne rozmachu i koloru malarstwo gestu spod znaku Eugeniusza Minciela, refleksyjna i symboliczna sztuka Lecha Twardowskiego i precyzyjna w każdym szczególe twórczość Przemysława Tyszkiewicza? Czy możliwe jest zgodne współistnienie obok siebie kampowego w swym charakterze, czerpiącego z codzienności i popkultury oraz bardzo dekoracyjnego malarstwa Krzysztofa Skarbka z oscylującym na granicy abstrakcji i figuratywizmu, niezwykle silnym i często trudnym w odbiorze przekazem Mariusza Mikołajka?

Prace eksponowane na wystawie zostały wybrane tak, aby jak najlepiej pokazać właśnie te charakterystyczne dla każdego z artystów motywy, które czynią jego twórczość doskonale rozpoznawalną. Mamy tu więc do czynienia ze światem fantastycznych stworów - efektu połączenia wyobraźni artysty z wnikliwą obserwacją natury – w akwafortach Przemysława Tyszkiewicza, z nawiązującymi do sztuki komiksu, pełnymi koloru i bogato zdobionymi pracami profesora Skarbka oraz z kreowanym silną barwą i linią, a w ostatnim czasie coraz bardziej figuratywnym malarstwem Mariusza Mikołajka. Realizowane zamaszystym gestem i z barwnym rozmachem płótna Minciela skonfrontowane zostały natomiast z wypełniającym całą przeznaczoną mu przestrzeń, abstrakcyjnym i kontemplacyjnym dziełem Lecha Twardowskiego.

Kurator ekspozycji i dyrektor Galerii Mirosław Jasiński pisze o wystawie Pięciu Muszkieterów jako o swoistym laboratorium, w którym próbuje zmieszać alchemiczne „pięć elementów”. Efektem tego eksperymentu jest prezentacja niezwykle konsekwentnych i pewnie kroczących wybraną przez siebie drogą osobowości artystycznych. A co najważniejsze - świetnych malarzy, po raz kolejny dających lekcję solidnego, doskonałego rzemiosła.

Pięciu Muszkieterów, Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 25, wystawa czynna do 3 maja 2014 r.

Marta Czyż