13 Mar

Grzegorza Przyborka inspiracje Platońskie?

by
/ in Archiwum

 

Twórczość Grzegorza Przyborka to synteza takich dróg realizacji artystycznej jak: rzeźba, rysunek, instalacja oraz fotografia. Na gruncie formalnym jego prace wpisać by należało do „fotografii inscenizowanej”, której to jednak nadaje Przyborek wyraźnej podbudowy teoretycznej, nienacechowanej redukcyjnie nihilistycznym i czysto funkcjonalnym podejściem do istoty fotografii.

13 Mar

Błąd Drwala w lesie wg Johna Bergera

by
/ in Archiwum

 

John Berger, w eseju z 1979 roku zatytułowanym „Seker Ahmet i las”[1], poddaje analizie obraz tureckiego, XIX-wiecznego artysty Seker Ahmet Pasy – Woodcutter in the forest. Zgodnie z własnym, łatwo rozpoznawalnym stylem pisarskim, ten angielski krytyk i teoretyk sztuki, wzbudza ciekawość czytelnika swoich esejów, głównie dzięki często silnie emocjonalnie zabarwionemu stosunkowi do obserwowanych przez siebie obrazów, fotografii, rysunków czy każdej innej twórczości za podstawę mającą wizualność/obrazowość.

08 Sep

Fotorelacja z wystawy "Aberracje" w ramach Sympozjum Twórczego Silesium. Szczawno Zdrój

by
/ in Archiwum

Sympozjum Twórcze Silesium i Wystawa Sympozjalna pt.: „Aberracje” – Szczawno Zdrój
Dnia 05.09.15. o godz. 17.00. w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie Zdroju zostanie otwarta wystawa towarzysząca Sympozjum Twórczemu Silesium pt. „Aberracje”. Wystawa została zrealizowana przez grupę Silesium, w której skład wchodzą artyści wrocławscy związani z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Maciej Albrzykowski, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Małgorzata Kazimierczak, Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko, Anna Szewczyk i Igor Wójcik – kuratorzy. W czasie wernisażu odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Marcina Lutra Lutrosińskiego.

02 Nov

Wystawa Izabeli Chamczyk „Ustroje” w Galerii Sztuki ARTTRAKT

by
/ in Archiwum

 

Jak twierdzili prekursorzy współczesnej medycyny: Hipokrates i Galen, w organizmie człowieka krążą cztery podstawowe płyny: krew, żółć, śluz i czarna żółć. Istotą zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi między tymi życiodajnymi sokami, a jej zaburzenie miało powodować chorobę. Przewaga jednego z czynników znajduje odzwierciedlenie w temperamencie człowieka. Stąd uczeni wyróżniali temperament sangwiniczny, choleryczny, flegmatyczny i melancholiczny.

22 Sep

„Świeża krew” w Socato

by
/ in Archiwum

Już od ponad tygodnia można oglądać w Galerii Socato prace finalistów ogólnopolskiego  IV Przeglądu Młodej Sztuki  „Świeża krew”.  W piątek 12 września uroczyście ogłoszono wyniki konkursu podczas wernisażu.  Grand Prix zasłużenie otrzymała Justyna Smoleń  z ASP w Krakowie, za pracę „Bez tytułu”, z kolei  wyróżnienia honorowe dostały: Katarzyna Feiglewicz z ASP w Krakowie oraz Małgorzata Myślińska z UA w Poznaniu. Goście również mogli przyznać swoją nagrodę i przypadła ona Karolinie Balcer z ASP we Wrocławiu.

14 Sep

Nigdy tu już nie powrócę? Cricoteka – otwarcie nowej siedziby

by
/ in Archiwum

12 września 2014 roku, w Krakowie, w Podgórzu przy ulicy Nadwiślańskiej 2 otwarta została nowa siedziba Cricoteki, a ponadto wystawa stała Tadeusza Kantora oraz wystawa Nic 2 razy.

„Nowe przestrzenie, zgodnie z założeniami ambitnego projektu architektonicznego, odmienią funkcjonowanie instytucji, pozwalając na przygotowanie i przyjmowanie zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń kulturalnych, które dotąd Cricoteka realizowała głównie poza swymi siedzibami. Spełniony zostanie postulat samego Tadeusza Kantora zakładający stworzenie miejsca na żywe wydarzenie artystyczne.”

27 Aug

VIVERE ITALIANO i kolejna wystawa z cyklu "Italian food meets polish art",prace zaprezentuje Albertyna Kacalak

by
/ in Archiwum

6 września o godzinie 19:00 w miejscu dość nie typowym nazwanym "Wrocławska ambasadą włoskiego smaku i sylu życia" - VIVERE ITALIANO odbędzie się kolejna wystawa z cyklu "Italian food meets polish art" tym razem gościem specjalnym będzie Albertyna Kacalak - która przedstawi swoje prace.

13 Aug

Zagłosuj na najlepszy filmowy mural dla Centrum Technologii Audiowizualnych!

by
/ in Archiwum

W październiku br. w CeTA powstanie galeria filmowych murali, którą stworzą studenci z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. To próba przybliżenia, w oryginalny i ciekawy sposób, bogatego dziedzictwa wrocławskiej Wytwórni, w której swoje początki mieli mistrzowie polskiego kina, m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz i Roman Polański.

08 Jul

Henri de Toulouse-Lautrec - grafiki Galeria ZAMEK w Centrum Kultury "Zamek"

by
/ in Archiwum

Wystawę, zorganizowaną w 150 rocznicę urodzin artysty tworzą grafiki z kolekcji Dariusza Matyjasa. Są to litografie z lat 1891-1900: przede wszystkim słynne plakaty ale też intymne wizerunki kobiet z serii "Elles", przedstawienia z cyrku i wyścigów konnych. Prace francuskiego twórcy przenoszą nas w czasie do Paryża końca XIX wieku. Niezwykłego miejsca, w którego istnienie aż trudno uwierzyć. Tylko tam Toulouse-Lautrec wychodząc z domu kłaniał się sasiadowi – Edgarowi Degasowi, a w szkole spotykał swego przyjaciela Vincenta van Gogha. W czasie tej nadzwyczajnej podróży zobaczymy głównie Montmartre - głośne siedlisko cyganerii artystycznej. Legendarną dzielnicę tańcbud, kabaretów i domów publicznych widzianą oczami niezwykle wnikliwego obserwatora.

16 Jun

Pierwsza polska publikacja o powszechnej historii fotografii

by
/ in Archiwum

Pierwsza część Historii fotografii autorstwa Lecha Lechowicza, obejmująca lata1839-1939, ukazała się w 2012 nakładem wydawnictwa PWSFTviT. Redakcję książki przeprowadziła Magdalena Świątczak. Dotychczas dostępne w Polsce były w zasadzie tylko dwa przekłady podobnych prac: Historia fotografii światowej Naomi Rosenblum i Mała historia fotografii Borisa von Brauchitscha oraz Dzieje polskiej fotografii 1839-1939 Ignacego Płażewskiego.

10 Jun

24 Międzynarodowe Biennale Plakatu Warszawa 2014

by
/ in Archiwum
21 May

About Edward H...

by
/ in Archiwum

Twórczość Edwarda Hoppera w ostatnim czasie odkrywana jest na nowo i cieszy się szczególnym zainteresowaniem.

Wspomnę tutaj film Gustava Deutscha – Shirley z 2013, publikację Filipa Lipińskiego – Hopper wirtualny z 2013 , wystawę Hopper Drawing w Whitney Museum w NYC w 2013  , także mój film - Przypadek Josephine  H…/z 2014.

Może dlatego też ciekawa wydała mi się konfrontacja najmłodszego pokolenia artystów – studentów  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Katedry Intermediów z twórczością tego amerykańskiego artysty.

Stąd koncepcja tematu / About Edward H…/

21 May

Wrocławska Tauromachia

by
/ in Archiwum

Hiszpański filozof José Ortega y Gasset (1883–1955) stwierdził niegdyś, że nie sposób zrozumieć dzieje Hiszpanii bez dokładnego zaznajomienia się z historią corridy. W kontekście kontrowersji i wielu skrajnych emocji, jakie od wieków towarzyszą temu widowisku, trudno wyrokować o stopniu prawdziwości wspomnianego twierdzenia. Również organizowana dniach 24 lipca – 16 listopada 2014 roku  przez Galerię Miejską we Wrocławiu wystawa „Picasso Dali Goya Tauromachia – walka byków” nie stawia sobie za cel pogodzić zwaśnione strony, czy tym bardziej przyznać rację którejkolwiek z nich. Motywem przewodnim wydarzenia stała się bowiem postać byka – zwierzęcia symbolizującego siłę i odwagę, a także sposób, w jaki owiana mnogością metaforycznych znaczeń Tauromachia oddziałała na wyobraźnię najważniejszych twórców Półwyspu Iberyjskiego: Francisco Goyę, Pabla Picassa i Salvadora Dalego. W przestronnych wnętrzach wrocławskiego Muzeum Architektury, gospodarza wydarzenia, odwiedzający będą mogli podziwiać przede wszystkim prace graficzne i rysunkowe, choć nie zabraknie także rzeźby i ceramiki, projektu trójki wymienionych artystów, różniących się nie tylko temperamentem, lecz także stosowanymi środkami artystycznego wyrazu. 

19 Apr

Fotorelacja z wystawy Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego - "Zbierane - wszystko i tak odbywa się w jednym miejscu"

by
/ in Archiwum

Wystawa trwa do 11 maja w Galerii BWA Awangarda

24 Mar

ZALICZYĆ „ODLOT” WE WROCŁAWIU !

by
/ in Archiwum

Niezwykle obiecująco zapowiada się konferencja naukowa „Odlot. Nowe tematy historii sztuki”. 

19 Feb

Projekt „Re-Akcje 2”

by
/ in Archiwum

Do 15 marca br. będą przyjmowane zgłoszenia do drugiej edycji projektu wystawienniczo – krytycznego „Re-Akcje”

Page 1 of 2